Kā nepadoties Krīzes laikā

Kamēr pasauli pārņem Covid-19 trakums un vairāki uzņēmumi pārtrauc savu darbību, tikmēr citi tikai uzsāk to. Viens no tādiem ir interneta veikals GudriemBērniem.lv , kur ir iespēja iegādāties attīstošas rotaļlietas un spēles bērniem, kas īpaši aktuāli kļūst tuvojoties Ziemassvētku laikam, kad visi steidz iepirkt dāvanas.

            Edgars Kļaviņš, kurš ir izbijis vieglatlēts, aizstāvējis Latvijas godu Londonas Paralimpiskajās spēlēs un piedalījies gan Eiropas, gan Pasaules čempionātos vieglatlētikā, tieši pandēmijas laikā kopā ar ģimeni radīja jaunu interneta veikalu www.gudriemberniem.lv

            Es ar sievu un dēliņu, kam bija 2 gadi, pirmās pandēmijas laikā, kad vairums valstu vēra savas robežas ciet, to starp arī Latvija, atradāmies Dubajā, kur man bija paredzētas vieglatlētikas sacensības. Protams, tās tika atceltas un no sportiskā viedokļa šis brauciens bija lieks, jo tā arī neizdevās iziet uz starta līnijas un sacensties ar citiem atlētiem. Straujā informācijas plūsma par vīrusa attīstību un valstu reakciju radija satraukumu, kā tikt mājās. Ņemot vērā, ka mums ir mazs dēliņš pieņēmām lēmumu doties atpakaļ uz Latviju ātrāk nekā bija plānots.

Atgriežoties Latvijā bija divejādas sajūtas, prieks, ka esi atpakaļ mājās, kur ir tuvinieki un draugi, mani bērni (Edgars strādā par treneri Ogres Novada sporta centrā un SK “Noķer mani”, tā viņš vienmēr sauc savus audzēkņus), no otras puses, tukšuma sajūta. Visam pāri sapratne, ka šī pasaule strauji maniīsies un tev tai jāmainās līdzi.

            Tā Edgasr ar sievu sēžot pašizolācijā nevis žēlojās, ka neko nevar darīt un krita depresijā, bet visu savu enerģiju veltija savas idejas realizēšanai.

GudriemBērniem.lv noteikti nevarētu tapt, ja mums nebūtu cilvēki, kas palīdzētu, gan pašas mājaslapas izveidē, gan ar grāmatvedību un citiem padomiem. Mēs ar sievu no IT neko nesaprotam, arī papildus uzkrājumi nebija tik lieli, lai varētu atļauties kādas firmas IT pakalpoumus. Tā bija veiksmīga sakritība, ka viens draugs ieteica IT speciālistu Kasparu, kas sākotnēji mūsu domu formu pārverta jau par ikvienam apskatāmu mājaslapu.  Šobrīd GudriemBērniem.lv mājaslapa izskatās pilnīgi citādāka, kā sākotnēji, jo laikam ejot, mēs sapratām, ko un kā vajag mainīt, lai klientam būtu ērti un vienkārši iepirkties. Kad Kaspars pateica, ka vairs nevarēs mums palīdzēt, jo jāvelta laiks studijām un pamatdarbam, mēs ar sievu domājām, ka mēsli lieli, jo neko no šīs sfēras nesaprotam, un ko lai daram tālāk. Tad es izmantoju Facbook spēku, pajautāju vai kāds var būt mājaslapas administrators par simboliskām samaksām. Uz aicinājumu atsaucās mūsu jaunais IT speciālists Edgars Feldbergs. Sākumā bijām ļoti rezervēti, jo mēs viņu nepazinām, bet viņa darbības mūs ļoti apmierināja, jo viņš ļoti ātri reaģēja un patiešam palīdzēja. Šobrīd viņš ir izdarījis ļoti daudz, lai mājaslapa būtu baudāma un mūsu starpā veidojas ļoti labas attiecības.

            Esmu pārliecināts, ka šīs veiksmīgās cilvēku satikšanās un notikumi, kas veicina attīstību ir tikai tāpēc, ka mums tas ir jādara. Tie darbi, kas nav paredzēti priekš mums, kaut mēs tā gribētu, iet ļoti grūti, nekas nevirzās uz priekšu, neviens negrib palīdzēt, bet mēs ietiepīgi turamies pretī, jo esam ieguldījuši laiku un naudu. Mēs jau sākotnēji bijām nolēmuši, ja jutīsim, ka mums nekas nevirzīsies uz priekšu un radīsies tikai un vienīgi problēmas, mēs neiesim šo ceļu un pieņemsim,ka tas nav priekš mums. Jo katram ir sava vieta un darbi, kas jādara. Mēs vismaz būtu mēģinājuši.

Šobrīd mums viss iet savu attīstības gaitu, pirkumi ir arvien vairāk un vairāk, daudzi bērnudārzi iepērkas un ļoti patīkami redzēt, ka klients, kas reiz jau ir iepircies, iepērkas atkartoti, tas liek mums domāt, ka šis cilvēks bija apmierināts ar mūsu sniegto servisu un preci. Uzsākot, sev apsolijām, ka darīsim visu no vislabākās sirdsapziņas, lai mums būtu tāds bērnu rotaļlietu veikals, kur patiešām ir tikai attīstošas rotaļlietas, kas veicina bērnu attīstību. Un pret klientiem izturēsimies ar cieņu un apkalposim viņus tā, kā mēs gribētu, lai apkalpo mūs. Un ticiet man, mums ar sievu ir ļoti augstas prasības pret apkalpošanas kultūru, nevienu reizi vien es esmu pagrieizies un aizgājis no veikala vai kafejnīcas, ja neprot apkalpot. Šo es nekādi nevaru saprast, ka Latvijā ir tik zema apkalpošanas kultūra, jo tās izvēles tomer ir pietiekami daudz. Zemas algas, tas nevar būt arguments. Vai tad mēs izturēsimies viens pret otru labi, tikai tad, ja mums daudz maksās… Ir cilvēciskās vērtības, kur pandēmijai, krīzei un naudai nav nekādas nozīmes. Tā ir vienkārša cieņa un prieks, ka ar tevi cilvēks komunicē. Tie kas nejauki izturās pret klientiem varu pateikt tikai to, ka paši sev nosledz ceļu uz attīstību, jo jūs nezinat vai klients, kas ieprēkas pie jums nav potenciālais jūsu darba devējs. Ja jūs ar visu sirdi un Dvēseli neizdarat sīkumus, tad kāpēc, lai priekšnieks jums uzticētu lielas lietas.

Edgars strādā ar bērniem jau 6 gadus un ļoti daudz viņus novēro, viņu uzvedību un tās likumsakarības, viņš pat ir sācis rakstīt grāmatu par sporta nodarbību vadīšanu bērniem.

Varu pateikt tikai to, ka bērniem nevajag dot mantiņas ar dažādām gaismiņām, spīguļiem, nedabiskām skaņām utt. Kā izvēlēties rotaļlietas, ko pirkt? Ļoti vienkārši, pirms pirkšanas pajautājiet sev, ko šī rotaļlieta attīsta manam bērnam, kā tas noderēs viņam ikdienā. Ja finanses neļauj neko nopirkt, ejiet uz mežu, salasiet kociņus un citus dabas materiālus un kopā ar bērnu uztasiet rotaļlietu, ticiet man, bērns būs ļoti priecīgs, kaut vai vien par kopā pavadīto laiku ar jums. Ļaujiet bērniem arī garlaikoties, viņiem nevajag mūžīgi būt nodarbinātiem, brīvais brīdis bērnam pašam ar sevi veicina radošo domāšanu.

Uzsākot strādāt ar bērniemm sākumā apzināti nedodu nekādas bumbas, neko krāsainu, kas novirza viņa uzmanību no manis. Skolotājam ir jāpanāk, ka bērns viņu ciena un klausa nejau spīguļojošu un skaņošu rotaļlietu dēļ, bet gan tādēļ, ka bērnam ar jums kā cilvēku  ir interesanti un vinš jums uzticās un klausa nevis baiļu dēļ, bet tāpēc, ka jūs esat viņa draugs, grupas vadonis. To visu var panākt tikai runājot ar bērnu. Vēlāk var dot priekšmetus, rotaļlietas utt., kas padara interesantāku mācību procesu. Tāpēc mēs savā veikala www.gudriemberniem.lv sortimentā, kas ir ļoti plašš (kopā vairāk kā 2000 attīstošās rotaļlietas un spēles dažāda vecuma bērniem) neiekļāvām nevienu rotaļlietu, kas neveicina bērna attīstību. Mums ir gan alfabēts, cipariņi, konstruktori, puzles, eksperimenti un zinatne, sporta inventārs, mūzikas instrumenti, montesorī rotaļlietas utt.

Papildus visam mēs cenšamies būt sociāli aktīvi un vecināt bērnu garīgo un fizisko attīstību. Šogad Zilajos kalnos organizējām Spēka skrējienu bērniem, dāvanā bērni ieguva eksperimentu spēles, kur pašiem ir jādara un jādomā.

            Edgars ļoti cer, ka tā būs ikdiena, ka bērni spēlēsies ar attīstošām rotaļlietām un degradējošās mantiņas izzudīs no veikalu plauktiem, jo tās vienkarši neviens vairs nepirks.

            Ja mēs rūpēsimies par bērniem, ticiet man ar šīs paaudzes bērniem viss būs kārtībā. Man liekas, ka katra paaudze par jaunāko paaudzi saka; “manos laikos tā nebija, kas no jums izaugs utt.” Tieši tā, katram laikam ir savas vajadzības, varēšanas un kultūra. Tas viss ir jāpieņēm un pašiem jāiet līdzi laikam, bet mūsu pienakums ir iemācīt bērniem cilvēciksās vērtības, kas nav mainijušās no paaudzes paudzē- cieņa, mīlestība, atbildība, rokas pasniegšana cilvēkam, kam tas ir nepieciešams. Šo visu un klāt vēl prakstisas iemaņas iemācot, kas noder sadzīvē, vairs nebūs svarīgi vai šīs paaudzes bērni staigā platās vai šaurās biksēs. Es ikdienā satieku ļoti daudz bērnus un varu pateikt, ka mums nav par ko uztraukties, lielākā daļa būs ļoti labi cilvēki ar plašu sirdi un skatījumu uz dzīvi.